Гешев настоя за доживотен затвор за пияни или дрогирани шофьори, причинили смърт на пътя
Главният прокурор Иван Гешев предлага наказание от 15 до 20 години лишаване от свобода или доживотен затвор за причиняване умишлено на смърт на едно или повече лица, когато е извършено при управление на превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 2 на 1000, при управление на превозно средство след употребата на наркотични вещества, при липсата на съответната правоспособност и при превишаване на разрешената скорост на движение с над 50 км/ч. Предложението за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, в частта му за престъпления по транспорта, оповести на брифинг днес говорителят на прокуратурата Сийка Милева.
Главният прокурор предлага още да се отнемат превозни средства при тежки ПТП-та с умисъл. „Главният прокурор настоява в тези случаи, в полза на държавата да се отнемат управляваните превозни средства, независимо чия собственост са те. Нещо повече, предложенията на главния прокурор предвиждат и отнемане на управляваното превозно средство във всеки случаи, когато е употребен алкохол над 1,2 промила в кръвта или след употребата на наркотични вещества“, каза Милева. Тя посочи, че според сега действащия Наказателен кодекс в полза на държавата се отнемат средствата, които се използват за умишлени престъпления и които са собственост на дееца. „В тази връзка главният прокурор е указал на наблюдаващите прокурори при образуването на досъдебни производства за умишлени престъпления по транспорта небавно да се предприемат действия по изземването на моторните превозни средства и сезирането на съответния компетентен съд с оглед налагане на запор и бъдещото обезпечение и отнемане в полза на държавата“, посочи тя.
Едновременно с това, главният прокурор е създал работна група за преглед и анализ на съдебната практика на престъпленията по транспорта с оглед сезиране на Върховния касационен съд за приемане на тълкувателно решение. „С този пакет от мерки ПРБ цели да постигане по–високо и по-ефективно разследване по транспортните престъпления, налагането на сурови наказания на всеки един, който се е осмелил да управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта или след употребата на наркотични вещества, и отнемането в полза на държавата на управляваните моторни-превозни средства, независимо чия собственост са те“, заяви Милева.
Говорителят на главният прокурор каза, че той сезирал представителите на изпълнителната и законодателната власт – министър-председателя Бойко Борисов, председателя на Народното събрание – Цвета Караянчева и председателите на всички парламентарни групи с експертно предложение за изменение и допълнение на сега действащия Наказателния кодекс.