Минеков прецакан от Кунева за министър в правителството „Борисов 2”

0

Защо скулпторът Велислав Минеков е толкова яростен срещу Бойко Борисов и правителството? Оказва се, че не само „остри интелектуални и идеологически различия” стоят между най-гласовития член на нашумялото „Отровното трио” и управляващите. Истинската причина е личната обида на Минеков, който се гласи да стане министър на културата във второто правителство на Борисов, но по злощастно стечение на обстоятелствата е отхвърлен в последния момент, буквално в „12 без 5”, разкриват източници на „Уикенд”.

Всъщност, не Борисов, а някогашната еврокомисарка Меглена Кунева е прецакала Минеков за поста министър на културата в кабинета „Борисов-2”, който бе сформиран през ноември 2014 г. Заради договорка между ГЕРБ и Реформаторския блок, които съставиха правителство на квотен принцип, буквално часове преди обявяването на състава на правителството, сигурната кандидатура на Минеков била изтеглена от Кунева след разговор с тогавашния кандидат-премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.
Минеков, който бе деен активист и говорител на партията на еврокомисарката „Движение България на гражданите” (ДБГ), дори бе спряган за кандидат-президент от партията или за вицепрезидент. Той бе особено близък до Мадам Йес, както е известна Кунева в обществото, заради коленопреклонното й отношение към всички изисквания на ЕС към България като главен преговарящ в процеса на присъединяването ни към блока.


ГЕРБ получи най-много гласове на предсрочните избори през октомври 2014 г., но нямаше мнозинство от 121 депутати за съставяне на самостоятелно правителство. Това наложи Борисов, който година преди това бе подал оставка като премиер, да търси коалиция с Реформаторския блок и АБВ. В крайна сметка бе договорен кабинет на квотния принцип 13:7:1, като ГЕРБ имаха 13 министри плюс министър-председателя, реформаторите (ДБГ, БЗНС, СДС и ДСБ) получиха 7 кресла и АБВ в лицето на Ивайло Калфин едно място в правителството.


Първоначалната договорка между Бойко Борисов и Меглена Кунева била именно склуптора Велислав Минеков да получи поста министър на културата. Художникът, който вечно ходи облечен със спортно елече, дори си купил нов костюм и минал през специален коафьор, за да е елегантен в деня на представянето му като министър и след това за клетвата пред парламента. В последния момент обаче Кунева и останалите партии от Реформаторския блок настояли земеделеца Николай Ненчев да получи стратегическия ресор „отбрана”, където келепира е далеч по-голям, отколкото в културата. Икономиката беше договорена за лидера на СДС Божидар Лукарски, важния и винаги скандален ресор „здравеопазване” тогава отиде при д-р Петър Москов от ДСБ, а правосъдието – при независимия тогава, но клонящ към реформаторите Христо Иванов. Самата Кунева пък стана вицепремиер.


В тази конфигурация излезе, че коалиционните партньори на ГЕРБ всъщност получават доста силни ресори и това предизвикало недоволство у гербаджиите. Затова и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоял другите десни да бъдат по-скромни в претенциите си към властта. Накрая, ядосан от налагането на Николай Ненчев за министър на отбраната, кандидат-премиерът отсякъл, че Минеков няма да командва културата и в сградата на бул. „Стамболийски” пак ще се разпорежда Вежди Рашидов. Така реално склупторът от ДБГ бил жертван от Кунева в името на съставянето на правителството „Борисов-2”. А чисто новият костюм на зетя на Рангел Вълчанов си останал да виси необлечен в гардероба му и до ден днешен.
След драматичния поврат за днешния мотор на „Отровното трио”, който не можа да седне в министерското кресло, той започна още по-люта битка спрямо колегата си скулптор Вежди Рашидов, нападайки го с обиди и псувни в социалните мрежи и по медиите. А часове след като правителството на ГЕРБ и РБ получи вот на доверие в Народното събрание неуспелият министър напусна гневен Реформаторския блок и партията на Кунева. Източници на „Уикенд” твърдят, че Велислав Минеков бил толкова ядосан, че до ден днешен не говори на настоящата висша европейска чиновничка.


Несъстоялият му се реален опит в политиката е и в основата на днешните му отровни стрели към Борисов и правителството.
„След разговор с председателите в РБ възнамерявам да прекратя своето кратко, безплодно и неуспешно политическо съпричастие”, заяви тогава разгневеният Минеков. „Нормалността има шанс, ако бъде пожелана. Напускам ви отчаян. Моля ви да ми простите”, написа още зетят на големия Рангел Вълчанов.
Велислав Минеков бе сред най-активните опоненти срещу дейността на Вежди Рашидов като културен министър в кабинета „Борисов-1”. Професорът осуети и опитите на Рашидов да направи тогавашния премиер Бойко Борисов почетен член на СБХ.


А към днешна дата Вежди Рашидов е завел 2 съдебни дела за обиди, неверни твърдения и клевети срещу Велислав Минеков. Бившият министър на културата и настоящ депутат от ГЕРБ и шеф на медийната комисия в НС иска 120 000 лева финансово обезщетение от колегата художник, а в съда е приложил стенограми от десетки негови изказвания, направени в социалните мрежи и от тв интервюта.


Съдебните дела за клевета очевидно са уплашили устатия инак Минеков, който в началото на протестите срещу правителството се ожали, че срещу него се оказва репресия, в която участва и парламентарният секретариат. Минеков даже е изпратил сигнал до председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, в който твърди, че Вежди Рашидов е отправил „откровена заплаха към мен със закана за саморазправа и с тенденция за отмъщение”. Според Минеков, Рашидов извършвал детективска дейност спрямо него, тъй като следял всяко негово изказване, а след това му завеждал дела.
„В случая Минеков се опитва да се измъкне от делата за клевета, като се изкара репресиран. Вежди Рашидов не го съди в качеството си на бивш министър на културата и депутат, а като частно лице”, коментират юристи, според които Минеков най-вероятно ще получи осъдителна присъда, тъй като няма как да докаже обвиненията си срещу Вежди.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече