Нарушилият Конституцията Кирил Петков обяви: Бих поел отговорност да съм премиер
Нарушилият Конституцията лидер на ПП Кирил Петков обяви, че е готов да поеме отговорността да бъде премиер в следващото редовно правителство. Преди няколко дни той раздаде от ефира и няколко министерски поста, а пък Асен Василев вече си резервира финансовото министерство.
Кирил Петков отново призна, че процедурата му за отказа от канадско гражданство е завършена чак в края на август: „Бележката ми потвърждава, че на 21 април е започната процедурата, а през август е завършена“. А той е служебен министър от 12 май. Петков застъпи тезата, че през това време докато противоконституционно е бил министър с двойно гражданство и е подписвал докуенти, те не тябва да бъдат атакувани в съда.
„Аз вярвам, че важният момент в казуса е 21 април. Конституцията е спазена. Бих се радвал Конституционният съд да ме конституира като страна в това дело, за да представя цялата си аргументация”, обясни Петков.“
Големият капацитет на Лозан Панов е в прокуратурата и смятам, че той трябва да е главен прокурор. Президентът Румен Радев също трябва да остане на поста си”, каза още Петков.
„Целият ми бизнес беше изцяло в България. Винаги съм смятал, че данъците ни са достатъчно ниски, за да си плащам всичко в България и да не мисля за допълнителни оптимизации. Има и инвеститори, които предпочитат различни юрисдикции”, заяви Кирил Петков по Нова телевизия.
Според него фокусът около казуса „Досиетата Пандора” трябва да е друг.
„Когато се знае, че офшорните компании не са нещо хубаво, а данъкът в България е малък – ние трябва да използваме това. Можем да се превърнем в портал за европейските пазари. Тук те ще плащат ниски данъци и то легално”, обясни Петков.
Той коментира и части от програмата на новата си партия.
„КПКОНПИ трябва да започне да работи много по-силно. Имаме цялата нормативна база, но активността я няма. Ако искаме да говорим за 0 корупция, то тази агенция трябва да работи различно”, каза Петков.
С кого биха управлявали „Продължаваме промяната”
„Ние сме много отворени за най-добрите капацитети по теми да бъдат министри. Не държим всичко да идва от нас. Най-важното е да стигнем до 121 депутата. Ще определим кой ще бъде министър-председател след разговори с всички. Аз бих поел отговорността да бъда премиер, но не бих дал това като условие”, каза още бившият икономически министър.
„Трябва да спрем с идеята „Едни наши хора, на едни наши позиции“. Трябва да гледаме капацитети, стига толкова калинки. Ние от ПП няма да спънем никого на база на име, особено ако човекът е с по-голям капацитет от нас“, заяви Петков.
Той призна, че за него е важно да има висок растеж на бизнеса, да няма хора под линията на бедност и да привлечем големи инвестиции.
„Вече говоря с членове от формацията на ИТН. Не си говоря със сценаристите. Не влизаме в политиката с его, искам да се знае. Слагаме интереса на българите над нашите лични чувства. Тази сутрин си писахме с Мика Зайкова, пожела ми хубав и успешен ден. Тя може да е мост“, каза той.
„В споразумение след изборите ще заложим важни неща. Нашата визия е да не сваляме добавките към пенсиите за следващата година. Тези 120 лева ще балансират нещата с инфлацията. С минималната работна заплата нещата стоят по друг начин“, поде Петков.
По думите му най-важно е данъците да не се пипат. „Правосъдието също ще бъде ясно разписано в едно споразумение и това как трябва да стоят нещата там“, каза той.
Петков коментира и драмата му с канадското гражданство:
„КС бих се радвал да ме конституира като страна по това дело, за да мога да кажа своето становище“, заяви той.
Според него суверенитетът на страната е зависим от това дело и до колко решенията на страната трябва да зависят от тези на друга.
„Бележката ми потвърждава, че на 21 април е започната процедурата, а през август е завършена. Въпросът е в този процес кога българската държава приема за дата по казуса“, обясни той.