Певци от „гетото” напират за политици (Ицо Хазарта е единственият, попаднал в парламента, Дейв Майлс от БСП чака реда си)
„Йо, как си, чукай приятелката си, не ми дреме, аз съм милионер!” Така пее фрийстайл (импровизирайки, в свободен стил – б.р.) най-новият член на БСП, нигерийският рапър и модел на „Армани” и „Баленсиага” Дейв Майлс. Най-новият атракцион на политическата сцена е студент от Нигерия и младо попълнение в списъците на столетницата за братска дружба между народите. Прясно покръстен в лоното на „Позитано” 20, студентът по политология е един от мнозината рапъри, които атакуват политиката в България.
„Всъщност, не е толкова заради политиката това, че станах член на БСП. Правя го заради младите хора, това искам да подчертая, правя го, за да вдъхна сила на младежите, да им дам гласа, който заслужават. И знам, че имам силата да направя дори и малка промяна спрямо тях и имам волята, защото си заслужава”, сподели пред „Уикенд” нигерийската рап-звезда, диджей и бъдещ политик.
25-годишният Майлс получи преди броени дни членската си карта от БСП и гордо обяви, че именно музиката е неговото послание, че бъдещето на младите хора трябва да се промени чрез политиците. След което отпраши за Дубай, където реализира нови проекти и работи по записи. Младият нигерийски студент е освен музикант, рапър и диджей, още и модел на известни модни къщи, въпреки че прокламираното от него социално равенство, трудно се приема от „неравните”, които не могат да платят сумата за едно сако на „Баленсиага“, каквито той рекламира. С атрактивен външен вид, младежки парчета и като свежа кръв в БСП, политикът е бъдещ кандидат-депутат от левицата, кълнат се на „Позитано” 20.
Майлс обаче е капка в морето от рапиращи улични рими, атакували през годините политиката, жълтите павета и депутатските кресла. Докато избирателите се отегчиха от номинациите на „елитарни” оперни и поп звезди или разведряващи обстановката кандидати от фолк-жанра, то рапърите, пътуващи към парламента, все още са малцинство и поради това – далеч по-интересни. Дотук само един е успял да стигне до депутатска банка и то от върхова позиция – водачът на листата на „Продължаваме промяната” за 25-МИР София Христо Петров.
Познат от години на феновете на римите като Ицо Хазарта, основателят на група „Ъпсурт” е култова личност, а текстовете и парчетата му жънат главоломни успехи. Рапърът Хазарта е от малкото, които спечелиха общественото мнение с голяма уста и кървави истини за ситуацията в България, излизащи от нея. Като депутат, Хазарта не може да стъпи и на малкия пръст на успехите си като изпълнител, но стане ли въпрос за музика, сериозно връща нивото на изказа си от времето на римите на „Ъпсурт”. Без да са рапъри, но със същия език в политиката се промушиха, та чак взеха и субсидия от държавата, конкурентите му по разпищоленост на текстовете Светльо Витков и Венци Мицов от „Хиподил”. Те така и не успяха да се вредят на жълтите павета нито като президентска двойка, нито пък кат
о народни представители и дори не се доближиха до заветните депутатски банки.
Очевидно защото не са се постарали да крадат или да се бият достатъчно! Прочутата като казарма за супер-кадри младежка организация на ДПС за пръв път бе сериозно пропукана миналата година, когато в движението като кандидат за депутат попадна рапъра Марсо. Марсел Величков бе поставен на седма позиция в една от листите на подопечната на Мустафа Карадайъ партия в столицата. Явно, силно впечатлен, лидерът на ДПС е искал да види дали наистина текстът на Марсо – „крадеме повече от ДПС, грапам евро ДДС”, може да е истинска заплаха за успеха на партията му и предпочел да приеме врага в своето легло. Така Марсола, както е известен изпълнителя на враговете си, успя на косъм да се размине от депутатстването и да замени голите момичета в скута си по клиповете със строгите квестори в кулоарите.
Само, благодарение на друг изпълнител от същия жанр – Валери Матов-Големия. Вместо с уклон към евроатлантическите либерални ценности на ДПС, Големия прояви политически пристрастия от сърце и душа, но към „Има такъв народ”. Идеологическите врагове, чиито формации се състезаваха на изборите, решиха да преместят надпреварата за любовта на електората пред НДК, където сформираха уличен бой. Големия и Марсо се надъхваха в интернет и кандидат-депутатът не издържа пред хвърлената ръкавица на поклонника на Слави Трифонов. Всеки повел своя агитка от симпатизанти, двамата събраха още десетки сеирджии, което насред локдаун доведе и до пристигането на полицията. Тя разтури идеологическия спор, не и преди двамата политически и рап-опоненти да успеят да си нанесат няколко крошета, а Марсо да превърне лустросаната закалка на ДПС в едноименния си албум „Махленска класа”. След няколко разтърсвания и преследвания в преспите на мартенския ден през 2021 г., противниците се разотидоха. Някои по домовете си, а Марсо в „Пирогов” с потрошено рамо, докато Големия се изкара победител от свадата коя партия (и кой рапър) е истинският шампион. Всъщност, запознати твърдят, че Големия се вбесил на Марсо не заради скока му в политиката, а защото плонжът бил именно в лоното на ДПС, които тогава ИТН ненавиждаха смъртно.
Разбира се, версията за неуважени музикални права и обидни парчета по адрес на другия, също се прокрадна, но масово аудиторията разбра, че пердахът е с чисто политически уклон. ДПС тактично си замълчаха за проявата на своя кандидат и тихомълком го оставиха в листата, откъдето обаче Марсо така и не успя да влезе в парламента.
София обаче не е България, що се отнася до размаха на рапърските амбиции. Още през далечната 2009 г. рапърът от Бургас Тошко Йосифов-Маниака за малко да стане прецедент в историята на „хората от гетото” и хората на политиката, след като успя да влезе като народен представител от листата на ГЕРБ. Авторът на текстове като „бум, мада фака, ще те стрелна с патлака” бе не само номиниран под носа на лидера Бойко Борисов, но избран напълно законно. Видял обаче накъде духа вятърът на общественото мнение, Борисов набързо убеди Маниака да се откаже сам от креслото си на жълтите павета, защото не му харесвало, че в парламента ще се носи „шибани куки и шибани сделки, в моя район не стават престрелки”, а и навалицата от ченгета в партията не харесала рефрените на бъдещия си колега. Така бургаският рапър се прости с парламента, още преди да го е видял отвътре. А Борисов успя да си измие ръцете пред феновете на музиката от гетото. Първо, защото Йосифов е далеч от въпросното гето – из Морската градина се заговори, че ултра богатият му баща го е уредил с място в листата, а и лидерът на ГЕРБ в същата година изхвърли от партийната листа императорът на чалгата инж. Димитър Димитров-Митко Пайнера, защото бил номиниран за водач зад гърба му. С действията си Борисов лиши нацията и от „чака-рака”, и от „мада фака” в парламента, но поне помири двата враждуващи жанра.
И докато Йосифов близа рани от отхвърлянето до 2013 г., когато пак се намърда в листата на ГЕРБ за вота и този път претърпя неуспех заради собственото си позициониране, то други рапъри бяха по-далновидни. И видяха, че ГЕРБ не е тяхното място за изява в политиката, въпреки връзките си в партията на Борисов. Такъв бе случаят с рапъра Марио от Симитли, син на общинаря от ГЕРБ Васил Гергински. Критикуващият Криско „за простите му текстове” музикант бе обявен за бъдещ парламентарист от квотата на Воля-НФСБ през 2021 г. Патриотичната коалиция избрала младия рапър въпреки работата на баща му за ГЕРБ, но до политика и жълти павета Марио така и не стигна. За сметка на това има далеч по-важни ангажименти – гледа детето си и продължава да прави музика дори и в пандемията, за което Симитли и българското законодателство са му благодарни.
София не е България, а България очевидно не е Америка, където един рапър спокойно може да сбъдне мечтите си да е едновременно хитова звезда и деен политик. Иконата на рап-музиката Фло Райда си остава мираж за родните рапърски напъни за властта, като едновременно е мултимилионер от парчетата си и деен член на Демократическата партия.
Източник: Уикенд.