Социолог: Плевнелиев няма авторитет, мисията му е обречена
Кънчо Стойчев е социолог от „Галъп Интернешънъл“. Завършва социология в Софийския университет. Миналата година беше преизбран единодушно за втори мандат като президент на световната Асоциация Gallup International. Тя е представена в над 75 страни по света, включително Афганистан, Иран, Саудитска Арабия.
Кънчо Стойчев е един от основателите на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
– Господин Кънчев, парламентът изключително трудно избра председател. Смятате ли, че това е знак за някакъв консенсус и правителство ще бъде съставено по-лесно? Има ли изгледи за кабинет на четворната коалиция, избрала Рашидов?
– Консенсус няма, изборът се състоя, за да се избегне безизходица. Рашидов очевадно не става за председател на Народното събрание и ще бъде само номинално такъв. Седемте заместници ще водят работата и по-точно – опитните сред тях, основно Кристиан Вигенин и Йордан Цонев.
Но все пак е добре, че този въпрос беше решен и парламентът може да заработи. Нинова постъпи правилно и отговорно. В крайна сметка фигурата на председател на Народното събрание далеч не е овластена с решаващи функции.
– Дава ли Христо Иванов мигач към ГЕРБ? Има ли натиск от външни сили – европейски или американски – за разбирателство между десните партии да съставят кабинет?
– В България в момента няма дясна партия в собствения смисъл на това определение. Главната разделителна линия е по оста либерално-консервативно. Иванов е отчетливо либерал, а Борисов е по-скоро консерватор. Говоря и за електоратите зад тях.
За българските либерали България не съществува, тя няма право на собствени интереси. Какъвто и да било техен завой към ГЕРБ ще им изсипе колата, тоест електоратът им ще изпадне от нея.
– „Мисията невъзможна“ и „Умирай трудно“ казва президентът Росен Плевнелиев за преговорите с контактната група за съставяне на кабинет – мислите ли че някои партии ще направят отстъпки, например „Продължаваме промяната“? Възможен ли е кабинет без „Демократична България“, „Продължаваме промяната“ и БСП?
– Мисията на Росен Плевнелиев е обречена – той нито има авторитет в България, нито нужния за случая капацитет. Ако се сформира кабинет, той ще е последният „виновен“ за това. Кабинет е възможен само при разкъсване на разделителните линии и политика в името на България. Сред изброените от вас партии не виждам такава.
– Ако ГЕРБ-СДС не успеят да формират правителство, как ще се развият нещата? „Продължаваме промяната“ ще успеят ли, когато мандатът дойде при тях?
– Борбата в момента не е кой да състави кабинет, а кой и как да избегне обвинението на хората, че е попречил и че е тласнал страната към пети избори. Коалиция в собствения смисъл на думата сега не може да се направи.
– Вярвате ли на идеята, че държавният глава Румен Радев ще даде мандата на „Български възход“, пък те да предложат да остане служебният кабинет?
– Решение да се гласува служебният кабинет да стане редовен, да речем, за 6–8 месеца е изход от ситуацията, тъй като партиите бягат от отговорност и главно мислят за нови избори. Но тези нови избори не са им изгодни веднага.
– Смятате ли, че президентът Румен Радев е влязъл в комбина с ГЕРБ, както казват от БСП?
– Няма БСП, има Корнелия Нинова. Тя първо действително спаси тази партия, а в последните две години реши да я погребва. Успешно. А какво Корнелия Нинова говори за Румен Радев, няма нищо общо нито с БСП, нито с истината.
– Прави ли са БСП и ПП да обвиняват държавния глава Румен Радев, че е виновен за сегашната нестабилност и че той инициира свалянето на предишния кабинет?
– „Продължаваме промяната“ се самосвалиха благодарение на чутовна некомпетентност, самолюбие и безотговорност. За тях България не съществува, тя е някакъв стартъп за CV-то.
– Вежди Рашидов ли беше най-добрата и обединяваща кандидатура за шеф на парламента?
– В този парламент, за тези партии в него, обединяваща фигура няма.
– За някои идеята на Корнелия Нинова всички да се обединят около Вежди Рашидов беше шокираща и неочаквана. Нестандартна ли беше според вас?
– Нищо нестандартно няма, Нинова просто добре взе завоя с оглед на едни нови избори. Тя вече може да каже, че е направила необходимото да ги избегнем, а хората сега точно това искат.
– Какъв според вас е изходът от парламентарната и правителствена криза – експертен кабинет с кратък хоризонт до местните избори или нещо друго?
– Реалната алтернатива е кратък кабинет или бързи избори. Засега второто води в залозите.
– Едни нови избори могат ли да променят конфигурациите? Като че ли в Европа се налага многопартийна формула – не се очертава да спечели една партия и да управлява сама. Това политиците разбират ли го? Или ще ходим до дупка на избори, докато на съответните партии им се хареса резултатът?
– Конфигурацията със сигурност ще се промени, но не в смисъл, че някой ще вземе самостоятелно мнозинство. За съжаление обаче вътрешната логика на електоралното поведение вече има не определящо значение. Войната не е до Европа, войната е в центъра на Европа. И на света такъв, какъвто ние го разбираме. Ескалацията нараства не с дни, а с часове. Ние сме на предната линия и сме напълно разединени. Разединението ни не е за/против Европа, а е за/против войната. Огромното мнозинство българи са против, но малки – и дребни – елити ловят риба не само в мътни води, а само за себе си.
Интервю за в. „Филтър“.