Гешев опитва да арестува Антони Тренчев и Коста Кънчев в Сърбия
Българската прокуратура е поискала от сръбските власти да арестуват Антони Тренчев и Коста Кънчев, двамата собственици на „криптобанката“ Nexo, срещу които у нас се води разследване. Това каза главният прокурор Иван Гешев по време на първа копка на мемориала Давидова звезда на площад „Възраждане“, който е в памет на юристите, спасители на българските евреи.
От думите му стана ясно, че снощи двамата обвиняеми по делото са кацнали на летището в Белград от Дубай. При рутинната паспортна проверка на Тренчев и Кънчев, сръбските гранични полицаи са установили, че двамата са обявени за издирване с Европейска заповед за арест, както и от „Интерпол“. По линия на международното сътрудничеството, българското бюро на „Интерпол“ е било информирано днес преди обед, като от Софийска градска прокуратура вече са изпратили превод на сръбски език на издадената заповед за задържането на Тренчев и Кънчев за 72 часа, съобщава БНТ.
По информация на БНТ Тренчев и Кънчев излитат от Белград обратно за Дубай с полет този следобед. За момента няма информация дали властите в сръбската столица са изпълнили Червената бюлетина на „Интерпол“ за тяхното задържане.
Според Гешев няма съмнения с кого ще се виждат обвиняемите по делото в сръбската столица.
Събраха се. Сега очаквам да кацнат Божков, може би Овидиу от Швейцария, може би вашият колега Димитър Стоянов от Bird, може би някои политици и политически партии да си направят една голяма оперативка и да си разпределят задачите – кой ще се занимава с финансирането, кой ще се занимава с медиите, с компрометиране на магистрати и на работещи колеги“, отбеляза Гешев и добави, че Красимир Каменов – Къро може би също ще кацне от ЮАР в Белград.
Припомняме, че прокуратурата започна разследване срещу Nexo в средата на януари тази година. Тогава обвинението определи компанията като „престъпна група, финансова пирамида, множество кухи фирми и клиенти от терористичните среди“. Разследват се организирана престъпна група, пране на пари, данъчни престъпления, престъпления, свързани с предоставяне на банкова дейност без необходимия лиценз, както и компютърни измами. Според прокуратурата „криптобанката“ действа чрез множество регистрирани търговски дружества, по-голямата част от които представляват пощенски кутии, т.е. кухи фирми“.